Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Jak przebiega pierwszy okres po operacji transplantacji włosów?

Chirurgiczna transplantacja włosów jest zabiegiem bezpiecznym i niezbyt rozległym. Poważne powikłania pooperacyjne zdarzają się tu wyjątkowo rzadko. Dyskomfort okolicy pokrytej przeszczepami jest minimalny. Większość pacjentów odczuwa napięcie i pobolewanie okolicy dawczej, które wymaga zażywania leków przeciwbólowych w ciągu pierwszych dwóch dni pooperacyjnych.

Niektórzy z pacjentów stosują w ciągu pierwszych 2-3 dni pooperacyjnych wilgotne opatrunki oraz śpią w pozycji z uniesioną głową celem zmniejszenia obrzęku pooperacyjnego i zasinień. Przeszczepy są pokryte najczęściej niewielkimi strupkami, które można ukryć zaczesując pozostałe włosy lub stosując specjalne produkty do kamuflażu, takie jak: Dermmatch, Couvre lub Toppik. Strupki odpadają najczęściej w ciągu 4-14 dni po operacji, mniejsze pokrywające pojedyncze zespoły mieszkowe odpadają po 4-6 dniach, większe nieco później. Również przeszczepione włosy wypadają w tym czasie. Następnie przez okres 10-14 tygodni mieszki włosowe pozostają w spoczynku. Po tym okresie zaczynają rosnąć nowe włosy. Ewentualne osłabienie czucia w okolicy dawczej lub biorczej może utrzymywać się przez okres od 2 do 8 miesięcy po zabiegu.

Jak wspomniano wcześniej powikłania pooperacyjne występują niezmiernie rzadko. Czasami można zauważyć niewielki stan zapalny dookoła pojedynczych przeszczepów spowodowany wrastaniem nowych włosów pod naskórek w postaci maleńkich pęcherzyków zapalnych. Ustępuje on najczęściej po zastosowaniu ciepłych kompresów. Blizna w okolicy dawczej powstała po pobraniu paska skóry jest najczęściej wąska i łatwo ją zakryć otaczającymi włosami. Blizny w okolicy biorczej są najczęściej minimalne i niewidoczne, a na dodatek zakrywają je nowo rosnące włosy. U niektórych pacjentów występuje niewielki obrzęk okolicy czołowej w pierwszych dniach po operacji. Pojawia się on najczęściej po trzech dniach i ustępuje po kolejnych trzech, czterech dniach. Infekcja okolicy dawczej lub biorczej zdarza się wyjątkowo rzadko. Większość pacjentów zauważą niewielkie zdrętwienie skóry powyżej okolicy dawczej oraz w części środkowej głowy. To uczucie ustępuje stopniowo po kilku miesiącach.