Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Jak przebiega chirurgiczny zabieg transplantacji włosów?

Przeszczep włosów jest  najskuteczniejszym sposobem pozbycia się niechcianej, zaawansowanej łysiny. Dlatego także coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Przeszczep włosów polega na pobraniu z tylnej albo bocznej części głowy zespołu mieszków, a następnie przeszczepieniu ich w miejsce docelowe. Ze względu na fakt, iż sami jesteśmy dawcami brak jest ryzyka, że pobrane mieszki zostaną odrzucone przez nasz organizm, przeszczep włosów utrzymuje swoje właściwości tj. kolor czy tempo wzrostu. Wykonanie dużej liczby mikro przeszczepów umieszczanych bardzo blisko siebie, umożliwia na uzyskanie naturalnego wyglądu. Istotnym dla chirurga jest odtworzenie naturalnego wzorca wzrostu przeszczepianych włosów.

Zabieg przeszczepu włosów poprawi nie tylko twój wygląd, ale również wpłynie na lepsze samopoczucie. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są uwarunkowania genetyczne oraz obecność aktywnej formy testosteronu. Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia u mężczyzn. Problem z wypadaniem włosów tyczy się też kobiet natomiast zdarza się to zdecydowanie rzadziej. Przeszczep włosów – jak przygotować się do zabiegu? Przed przystąpieniem do zabiegu wymagana jest konsultacja z chirurgiem, który będzie przeprowadzał zabieg. Podczas konsultacji dowiemy się jak przygotować się do zabiegu, zostaną omówione bardzo ważne kwestie tj. zastosowana metoda, czy ilość sesji koniecznych do uzyskania zadowalającego efektu. Na tym etapie bardzo istotne jest dobre porozumienie się z lekarzem, ażeby efekt finalny był faktycznie taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Transplantacja włosów

Aby zostać pozytywnie zakwalifikowanym do zabiegu nie możemy wykazywać żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Najczęstszymi przeciwwskazaniami są zaawansowana cukrzyca, nieuregulowane ciśnienie, choroby zapalne skóry głowy, poważne choroby serca oraz łysienie plackowate. Wbrew pozorom przeszczep włosów wcale nie musi być nieprzyjemny i bolesny.  Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego nie odczuwamy żadnego dyskomfortu związanego z zabiegiem. Przeważnie pacjenci w trakcie trwania zabiegu oglądają filmy lub słuchają muzyki. Przed zabiegiem podawany jest doustnie środek uspokajający, który dodatkowo obniży poczucie niepokoju i zdenerwowanie przed i w trakcie zabiegu. Przed przystąpieniem do zabiegu choćby na półtorej tygodnia należy odstawić leki rozrzedzające krew oraz aspirynę.  Do operacji należy umyć głowę najlepiej zrobić to z samego rana albo wieczorem przeddzień operacji. Zaleca się ze względów estetycznych zapuszczenie dłuższych włosów, co umożliwi na łatwiejsze ukrycie blizny w miejscu pobrania włosów do przeszczepu.

Do dokonania przeszczepu włosów niezbędny jest pasek owłosionej skóry. Zazwyczaj jest to tylna albo boczna okolica głowy. Miejsce pobrania zszywane jest szwem ciągłym. Pobrany pasek jest cięty na mikroskopijne przeszczepy z pojedynczymi mieszkami włosowymi.

Podczas jednej sesji można zrobić nawet trzy tysiące przeszczepów. Czas operacji zależy od liczby przeprowadzonych przeszczepów przykładowo tysiąc przeszczepów to czas zabiegu do dwóch godzin. Zalecenia pooperacyjne są bardzo ważne dlatego trzeba ich przestrzegać. Po wykonanym przeszczepie na głowie widoczne są strupki, które znikną samoistnie w przeciągu ok. półtora tygodnia. Po 24 godzinach można używać szamponu. Zaleca się też unikanie wysiłku przez pierwsze dni po zabiegu. W ciągu paru dni po zabiegu w godzinach wieczornych mogą być odczuwane niewielkie bóle głowy, które przy zastosowaniu doustnych środków przeciwbólowych ustępują. Okres powrotu do sprawności wynosi do kilkunastu dni. Przeważnie po dwóch tygodniach przeprowadzana jest kontrola w klinice, podczas której zdejmowane są np. szwy. Ze względu na szok pooperacyjny przeszczepione włosy w ciągu najbliższych tygodni wypadną jednak nie ma podstaw do obaw. Na wyrośnięcie nowych włosów czeka się do czterech miesiącach. Na pełny efekt zabiegu trzeba poczekać ok. pół roku. Dla uzyskania ostatecznego rezultatu potrzeba do trzech operacji.

Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym. Po zabiegu może występować osłabienie czucia natomiast jest to stan przejściowy. Rzadziej natomiast zdarzają się przypadku wystąpienia obrzęku czoła i powiek przy przeszczepie czołowej części głowy. W miejscu pobrania skóry pozostaje blizna, która przebiega poziomo, dzięki czemu łatwo ją ukryć pod włosami. Zastosowanie specjalnych technik zszycia miejsca po pobraniu skóry do przeszczepu umożliwia uzyskanie wąskiej blizny oraz wzrost włosów poprzez bliznę.