Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Jakie są najczęstsze przyczyny łysienia ?

Istnieje wiele przyczyn łysienia i utraty włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jednak zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe, częściej znane pod nazwą „łysienie typowo męskie”. Niezbędnym czynnikiem jego wystąpienia jest obecność dihydrotestosteronu (DHT) w organizmie mężczyzn z genetycznie uwarunkowaną wrażliwością na ten hormon. Podobnie u kobiet, najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest wrodzony rodzaj łysienia. Trwają nadal badania nad przyczynami tego rodzaju łysienia, ale wpływ hormonów na ten proces jest odmienny niż u mężczyzn. Spośród innych przyczyn łysienia, które najczęściej są odwracalne pod wpływem leczenia, wyróżnia się: choroby tarczycy, niedobór żelaza, wysoką gorączkę, poważne operacje i znieczulenie ogólne, gwałtowne odchudzanie, poród i zażywanie niektórych leków.

Istnieje także szereg chorób skóry głowy, które mogą być przyczyną przejściowej lub trwałej utraty owłosienia na głowie. Najczęstszymi z nich są: toczeń rumieniowaty, łuszczyca i łysienie plackowate. Natomiast nieprawdziwe są obiegowe poglądy na temat wypadania włosów takie jak: łysienie jest spowodowane złym krążeniem krwi w skórze głowy blokującym mieszki włosowe, częstym myciem głowy, pocieraniem włosów przez czapkę lub hełm. Należy również pamiętać, że większość dorosłych ludzi traci od 75 do 125 włosów dziennie, co jest spowodowane naturalnym procesem przechodzenia części mieszków włosowych w stadium „uśpienia” zwanym telogenem. Jednocześnie część mieszków włosowych rozpoczyna fazę wzrostową zwaną anagenem. Liczba włosów na głowie nie ulega zmianie tak długo jak te dwa procesy są zbalansowane. Zdecydowanie mniejszym czynnikiem wpływającym na utratę włosów jest stres. Uważa się, że może on przyspieszyć genetycznie uwarunkowane łysienie. Natomiast jako taki nie powoduje łysienia bez udziału hormonów.

Skłonność do łysienia typowo męskiego lub żeńskiego jest wrodzona i dziedziczona zarówno ze strony matki jak i ojca. Ujawnia się ona najczęściej po okresie dojrzewania. Włosy z okolic genetycznie podatnych na łysienie androgenowe (najczęściej okolica czołowa i centralna głowy) stają się coraz cieńsze i krótsze w trakcie swojej normalnej fazy wzrostu trwającej od 3 do 5 lat i ostatecznie zanikają. Natomiast u większości mężczyzn włosy z tylnej i bocznych okolic głowy wykazują trwały wzrost przez cały okres życia.