Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Na czym polega transplantacja włosów?

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na pobraniu mikro przeszczepów z okolicy dawczej, jest to najczęściej potyliczna część głowy, a następnie przeniesienie ich w okolicę biorczą, czyli miejsce, które wymaga uzupełnienia ubytku włosów. Przeszczep włosów najczęściej wykonywany jest u osób dotkniętych łysieniem androgenowym zarówno w przypadku mężczyzn, jak również i kobiet, w przypadkach łysienia po napromieniowaniu, wszelkiego typu urazach czy oparzeniach.  Przeszczepy stosuje się również w przypadku blizn pooperacyjnych lub ubytkach owłosienia inny okolic niż głowa.

Przeszczepy włosów znane już były na początku drugiej połowy XX wieku, jednak końcowy efekt estetyczny daleki był od technik i metod wykorzystywanych w obecnych czasach, kiedy chirurgia plastyczna dokonała ogromnych postępów. Dawniej przeszczepiane były kilku milimetrowe paski owłosionej skóry, obecnie stosuje się mikro przeszczepy, które mogą pochodzić z pociętego fragmentu skóry lub bezpośrednio z okolicy dawczej.

Więcej informacji na temat jak zbudowany jest włos

Jak wygląda zabieg?

Z tylnych okolic owłosionej części głowy pobierany jest fragment owłosionej skóry, ma on najczęściej kształt paska szerokiego na 1cm i długiego na kilka centymetrów. Wielkość pobieranego fragmentu skóry uzależniony jest wielkości i rozległości wykonywanego przeszczepu. Pobrany w ten sposób fragment skóry cięty jest przez doświadczonego technika na mikro transplanty, które w dalszej części zabiegu przeszczepiane będą w okolicę biorczą objętą łysieniem. Coraz popularniejsza jest metoda FUE, która charakteryzuje się odmiennym sposobem pozyskania mieszków włosowych do przeszczepu.  Mieszki włosowe pobierane są bezpośrednio ze skory głowy, dzięki czemu unikniemy blizny, która jest naturalnym następstwem w przypadku wycinania paska skóry. Mimo iż blizna taka przebiega poziomo i bardzo łatwo ją ukryć włosami to jednak stanowi dla pewnej grupy pacjentów pewny dyskomfort.

Czy operacja  jest bezpieczna?

Zdjęcia pacjenta przed i po zabiegu przeszczepu włosów

Przykład efektów transplantacji włosów

Zabieg przeszczepu włosów jest bezpiecznym zabiegiem. W odosobnionych przypadkach może dojść do infekcji skóry głowy. W przypadku rozleglejszych przeszczepów może również wystąpić osłabienie czucia skóry głowy, co jednak przybiera najczęściej charakter przejściowy. Czasami zdarzają się przypadki obrzęku czoła oraz powiek, co można zminimalizować przez wykorzystanie odpowiedniego znieczulenia. Efekty końcowy, mimo iż może oznaczać powtórzenie zabiegu i tak jest niewspółmierny z przejściowymi dolegliwościami, jakie mogą wystąpić po przeszczepie.

Zabieg może wymagać powtórzenia jedynie ze względów na znaczny obszar objęty łysieniem oraz ograniczoną liczbę przeszczepianych włosów podczas jednego zabiegu. Najczęściej ma on za zadanie zwiększyć gęstość włosów w miejscu przeszczepu i poprawę efektu końcowego.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu odbędziemy konsultację z chirurgiem, który przedstawi mam wszystkie aspekty związane z zabiegiem. Zostaną wykonanie wszelkie niezbędne badania. Decydując się na przeszczep włosów należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę.

Pierwszą z nich jest to, że nie każdy kwalifikuje się do przeszczepu włosów i to lekarz decyduje czy taka operacja może być przeprowadzona. Osoby z zaawansowaną cukrzycą, poważnymi chorobami serca, z chorobami zapalnymi skóry głowy owłosionej oraz z nieuregulowanym ciśnieniem i łysieniem plackowatym absolutnie nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego.

Drugą istotną kwestią są nasze oczekiwania, może okazać się, że rezultaty zabiegu nie odzwierciedlają naszych pierwotnych oczekiwań, co może pogłębić naszą frustrację spowodowaną kłopotami z łysieniem. Takie osoby również nie powinny mieć przeprowadzonego zabiegu. Zabiegu również nie powinno się wykonywać w przypadkach, gdy łysienie ma charakter uogólniony.

Najlepszymi kandydatami do przeszczepu włosów są natomiast osoby, u których proces łysienia dotyczy określonej okolicy głowy i które mają rozsądne oczekiwania, co defektów końcowych zabiegu.
Jeśli okażemy się idealnymi kandydatami i zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu wówczas lekarz przedstawi proponowany wariant leczenia uwzględniający zastosowaną metodę liczbę ewentualnych zabiegów, ilość czasu, jaką będziemy hospitalizowani oraz wszelkie kwestie techniczne związane z wykonaniem zabiegu. Podczas planowania zabiegu bardzo istotna jest przednia linia czołowa, która dopasowywana jest do rysów twarzy. Planując przeszczep należy brać pod uwagę kolor włosów, ich grubość oraz gęstość, z jaką rosną wszystkie te czynniki będą miały wpływ na efekt końcowy zabiegu.

Przebieg zabiegu.

Pacjent bezpośrednio przed planowanym zabiegiem zostaje znieczulony miejscowo, podczas którego może być odczuwalne wzmożone bicie serca oraz lekkie pobolewanie. Przyspieszona praca serca spowodowana jest małym dodatkiem adrenaliny, które przedłuża czas działania znieczulenia. Przed zabiegiem podawane są również doustne środki uspokajające, które pozwolą zapanować nam nad uczuciem niepokoju w trakcie zabiegu.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania fragmentu owłosionej skóry, a miejsce pobrania zszywane jest szwem ciągłym. Stosownie techniki TC podczas zszywania pozwala zmniejszyć szerokość blizny oraz umożliwia wyrastanie włosów przez bliznę, co w dalszym etapie kuracji pozwoli lepiej ukryć bliznę pod włosami.  Z pobranego paska skóry doświadczony technik tnąc go na mniejsze fragmenty uzyskuje pojedyncze zespoły mieszków włosowych przeznaczone do przeszczepu.

Całkiem odmiennie wygląda kwestia pobrania mieszków do operacji przy wykorzystaniu metody FUE, tutaj mieszki włosowe pobierane są bezpośrednio z okolicy dawczej, co pozwala na unikniecie blizny pooperacyjne. Okolicę tą należy najpierw ogolić i następnie znieczulić. Zastosowanie tej metody ma dość istotne znaczenie u osób, które preferują strzyżenie włosów na krótko. Jest do bardziej czasochłonna metoda, którą pobiera się mniejsza liczbę przeszczepów, stąd też wyższa cena zabiegu.

Przy wykorzystaniu tradycyjnej metody istnieje możliwość lepszego wykorzystania okolicy biorczej, co znacznie skraca czas leczenia danego pacjenta.

Bez względu na metodę, jaką wykorzystuje się do pozyskania mieszków włosowych do przeszczepu, druga i najbardziej czasochłonna część operacji przebiega w ten sam sposób. Zostały opracowane specjalne techniki wszczepiania włosów, co znacznie skraca czas zabiegu. Znaczne skrócenie czasu zabiegu przy wykorzystaniu metody four-hand-stick-and-place znacząco wpływa na żywotność przeszczepów oraz wpływa na lepszy komfort zarówno dla pacjenta jak również zespołu operacyjnego, który musi przez kilka godzin wykonywać zabieg.

Jak wygląda powrót do codzienności po zabiegu przeszczepu włosów?

W przypadku rozległego przeszczepu włosów zakładany jest na głowę opatrunek, przy mniejszych zabiegach jest on zbyteczny. W przypadku mniejszych przeszczepów pacjent po kilku godzinach wraca do domu, natomiast pacjenci mający przeszczepy obejmujące większy obszary głowy pozostają pod opieką w klinice. W pierwszych dniach po zabiegu możliwy jest odczuwalny ból głowy, który łagodzi się doustnymi lekami przeciwbólowymi. Opatrunek, jeśli był zakładany to już w następny dzień po operacji może zostać ściągnięty, a pacjent zostaje wypisany do domu oraz otrzymuje dokładne instrukcje, co do zaleceń pooperacyjnych. Prócz bólów głowy możliwy jest również obrzęk czoła oraz powiek, w takich przypadkach zalecane są zimne kompresy. Pierwsza wizyta kontrolna ma miejsce zazwyczaj dwa tygodnie po przeszczepie i wówczas ściągane są szwy.

Przez kilkanaście dni wracamy do pełnej sprawności, czas powrotu do pracy zależy od rozmiarów wykonywanego przeszczepu.  Zazwyczaj jest to tydzień, maksymalnie dwa tygodnie po zabiegu. Przez pewien okres niewskazany jest wysiłek fizyczny. Stosowanie masaży przy wykorzystaniu oliwki dziecięcej przyspieszy proces odpadania strupków pokrywających przeszczepy. Okolica operowana wymaga szczególnej pielęgnacji, o czym dokładnie zostaniemy poinformowani przez lekarza.

Po dwóch tygodniach po operacji przeszczepione włosy wypadną, co spowodowane jest szokiem pooperacyjnym, który zaburza fazę rozwoju włosów powodując przejście włosów w fazę uśpienia. Faza uśpienia trwa ok. trzech miesięcy, po czym włosy przejdą do fazy wzrostu. Czas, jaki potrzebny jest na oczekiwane efekty wynosi ok. pół roku, ponieważ włosy rosną średnio 1 cm na miesiąc. Należy pamiętać, że możliwe mogą być kolejne operacje, które pozwolą uzyskać większą gęstość włosów, ilość zabiegów zostaje ustalona podczas konsultacji przed pierwszym zabiegiem.

Wypadanie włosów – więcej informacji na temat wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Kompleksowy przednik na temat przyczyn i sposobów leczenie wypadania włosów.