Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Przeszczepy włosów – leczenie chirurgiczne

Metody chirurgiczne: Przeszczepy włosów – przeszczep zespołów mieszkowych (Follicular Units Grafts) i przeszczep kilku zespołów mieszkowych (Multi-Follicular Unit Grafts).

Współcześnie stosowane techniki przeszczepu włosów pozwalają na odtworzenie owłosienia z uwzględnieniem linii włosów w sposób naturalny, z zachowaniem stałego wzrostu włosów, bez konieczności stosowanie dodatkowych sposobów pielęgnacji włosów ponad te, które są powszechnie stosowane, takie jak: mycie, strzyżenie i układanie. Przeszczep włosów jest obecnie wykonywany tak dobrze, że czasem fryzjer lub stylista może nie zauważyć, iż ma do czynienia z osobą po takim zabiegu.

Przeszczep włosów polega na pobraniu fragmentu skóry z okolic głowy (okolica dawcza) o stałym wzroście włosów (tył głowy i jej boki), a następnie korzystając z powiększenia, pocięciu go na mikroskopijne fragmenty zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe (zawierające 1-4 włosów) lub kilka zespołów mieszkowych (zawierające 3-6 włosów). Te małe przeszczepy są następnie precyzyjnie umieszczane w okolicach łysych lub przerzedzonych głowy (okolica biorcza), w ten sposób by nie uszkodzić znajdujących się tam mieszków włosowych z zachowaniem jednocześnie takiego samego kąta wzrostu włosów jak włosy rosnące w tych miejscach. Użycie tak małych przeszczepów pozwala chirurgowi na odtworzenie naturalnej czołowej linii włosów i uniknięcie efektu zbyt wyrazistej, sztucznej linii, która była często efektem stosowanej przed laty techniki przeszczepu włosów. Część chirurgów stosuje przeszczep jedynie pojedynczych zespołów mieszkowych, część natomiast używa przeszczepów zawierających kila zespołów mieszkowych do wypełnienia centralnej części łysiny celem uzyskania lepszego efektu zagęszczenia tej okolicy. Zależnie od rozmiaru łysiny w okolicy czołowej, środkowej i tylnej (vertex) wykonuje się od dwóch do trzech zabiegów o zmiennej liczbie przeszczepów zależnej od rozmiaru łysiny, wielkości okolicy dawczej, rodzaju włosów i rodzajów przeszczepów (pojedyncze lub mnogie zespoły mieszkowe) oraz indywidualnych oczekiwań pacjenta. Zabieg przeszczepu włosów jest obecnie bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. W ciągu pierwszych 24 godzin przeszczepy pokrywają się niewielkimi strupkami, które odpadają w ciągu 4-14 dni. Przeszczepione włosy zaczynają odrastać najczęściej w ciągu 10-16 tygodni i kontynuują wzrost przez całe życie pacjenta. (Najczęściej jednak zarówno u mężczyzn jak i u kobiet wraz z wiekiem następuje stopniowy proces przerzedzania się włosów, któremu podlegają także włosy przeszczepione).