Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Przeszczepy włosów a leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze a przeszczep włosów. Finasteryd czyli lek znany pod nazwą handlową Propecia, ma postać tabletek, które kupić można jedynie aptekach na receptę. Środek ten został wprowadzony na rynek polski stosunkowo niedawno. Finasteryd może być efektywny jedynie w przypadku używania go przez mężczyzn.

Szereg badań naukowych  potwierdza tezę, że Finasteryd przyczynia się do odrostu włosów  i bardzo często powoduje zatrzymanie procesu wypadania włosów. Działanie Finasterydu polega na  obniżeniu powstawania DHT (dihydrotestosteronu), hormonu, który jest odpowiedzialny u większości mężczyzn za wypadanie włosów. Ważną cechą jego działania jest to że nie powoduje obniżenia poziomu testosteronu, a wiec  hormonu odpowiedzialnego za rozwój cech męskich. Z tego powodu działanie uboczne w postaci osłabienia potencji zdarza się niezwykle rzadko i nie przekracza dwu procent leczonych pacjentów. Finasteryd jest stosowany od ponad dekady i przez ten okres dał się poznać jako lek skuteczny i bezpieczny. Najlepsze efekty działania Finasterydu (Propeci) wykazano u mężczyzn  w początkowym stadium łysienia. Jego efektywność jest dostrzegalna także w bardziej zaawansowanych przypadkach, poprzez zwolnienie lub nawet zahamowanie procesu wypadania pozostałych włosów. Lek ten jest stosunkowo często polecany przez lekarzy jako uzupełnienie procesu leczenia za pomocą przeszczepu włosów.

W przeciwieństwie do Finasterydu inny środek-  Minoxidil – dostępny w aptekach pod nazwą Regaine wykazuje  swoją skuteczność bardziej jako lek opóźniający łysienie niż powodujący odrost nowych włosów. Powszechnie u mężczyzn stosuje się obecnie  5% roztwór Minoxidilu, bowiem  wykazał swoją większą skuteczność niż roztwór 2%. Nie jest on jednak zalecany w takim wysokim stężeniu   u kobiet, ponieważ może powodować wzrost owłosienia  twarzy. Istnieją także badania, które wykazujące na podobną skuteczność u kobiet zarówno 2%, jak i 5% roztworu Minoxidilu.

Wadą obu środków  jest to, że  powinny one  być stosowane nieprzerwanie. Ich odstawienie powoduje bowiem najczęściej nawrót procesu łysienia. Leki te nie są skuteczne u wszystkich pacjentów. U większości dają pozytywny efekt. Najczęściej jednoczesne stosowanie u mężczyzn zarówno Monoxidilu i Finasterydu i  przynosi lepszy efekt.