Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Przeszczepianie mieszków metodą FUE

Metoda   FUE – (ang. Follicular Units Extraction) różni się od metody tradycyjnej sposobem pozyskania mieszków włosowych do przeszczepu. Zamiast wycinać pasek skóry, co było bezpośrednią przyczyną powstania blizny, mieszki włosowe pobierane są bezpośrednio ze skóry głowy. Wykorzystanie takiej techniki pobierania mieszków wiąże się z wieloma zaletami, podstawową zaletą jest niewątpliwie brak blizny w miejscu pobrania przeszczepu, w efekcie, czego pacjenci po przeszczepie mogą nosić bardzo krótkie fryzury, co w ostatnimi czasy jest dość modne. Osoby mające predyspozycje do szerokich, przerostowych blizn mogą przeszczepiać sobie włosy bez obaw, wcześniej konieczność posiadania blizny mogła skutecznie zniechęcić do zabiegu. Osoby, które mimo posiadanych skłonności do przerastania blizn wykonały zabieg przeszczepu włosów metodą tradycyjną mogą przy wykorzystaniu metody FUE ukryć brzydką bliznę, bowiem metoda ta doskonale sprawdza się do korekcji różnego rodzaju blizn.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu przeszczepu włosów z wykorzystaniem metody FUE?

Podobnie jak to ma miejsce w metodzie tradycyjnej przeprowadzane są z pacjentem konsultację, należy wykonać szereg badań oraz sprawdzić czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania przeszczepu.

Mimo iż zabieg przeszczepu włosów jest bezpiecznym zabiegiem, a dolegliwości, jakie najczęściej występują mają krótkotrwały charakter czasowy, to nie wszyscy mogą być zakwalifikowani do zabiegu. Osoby z zaawansowaną cukrzycą, poważnymi problemami sercowymi lub nieuregulowanym ciśnieniem, z łysieniem plackowatym oraz z chorobami skóry nie powinni być operowani. Podobnie jak nie powinny być operowane osoby o zbyt wybujałych oczekiwaniach dotyczących efektów zabiegu. Osoby, które mają zbyt wygórowane oczekiwania często przy braku ich spełnienia popadają w jeszcze większą frustracje i prowadzić to może nawet do depresji.

Najczęstszymi dolegliwościami, jakie mogą wystąpić po zabiegu natomiast są: bóle głowy, które minimalizuje się przy pomocy tabletek przeciwbólowych, obrzęki czoła oraz brwi, które minimalizuje się poprzez zastosowanie specjalnego znieczulenia oraz przy rozleglejszych przeszczepach występuje osłabienie czucia skóry głowy. Wszystkie opisane dolegliwości mają krótkotrwały charakter.

W przypadku wyboru konkretnej metody, musi być on również uzasadniony. W przypadku osób z bardzo jasnymi lub siwymi włosami oraz z włosami bardzo mocno kręcącymi się metoda FUE jest odradzana, jednak wyłącznie z tego względu, iż metodą tradycyjną osiągnie się lepszy rezultat końcowy.

Jeśli jesteśmy idealnymi osobami do przeszczepu wykonanego metodą FUE, mamy proste i ciemne włosy, zostają omówione kwestie techniczne zabiegu. Trzeba dokładnie dobrać linię przednią włosów, która dopasowana powinna być do rysów twarzy, grubość oraz gęstość włosów również istotne są w procesie planowania. Wszystko po to, aby uzyskać maksymalnie naturalny i oczekiwany efekt zabiegu.

Pytania na temat tego zabiegu i innych możesz zadać najwybitniejszym specjalistom na stronie: Chirurgia plastyczna BeautyExpert.pl 

Wykonanie przeszczepu metodą FUE

Włosy z okolicy dawczej powinny być zgolone, po podaniu znieczulenia można przystąpić do pierwszej części zabiegu, mianowicie pobierania mieszków włosowych. Podczas podawania znieczulenia pacjent może odczuwać wzmożone bicie serca co spowodowane jest dodatkiem adrenaliny w celu wydłużenia działania znieczulenia. Aby złagodzić objawy niepokoju podczas zabiegu, tuż przed pacjent dostaje środki uspokajające.

Po pobraniu mieszków włosowych dalsza część operacji nie odbiega od metody STRIP. Włosy przeszczepiane są w okolice biorczą. Ze względu na to, że operacja przeszczepu włosów metodą FUE jest bardziej czasochłonna oraz wymaga dużego doświadczenia i umiejętności od chirurga pobierającego mieszki do przeszczepu jest metodą droższa. Wszczepianie włosów wykonywane jest specjalnie opracowaną to tego metodą zwaną four-hand-stick-and-place, która skraca czas drugiej części zabiegu. Sprawność oraz czas w jakim wykonany jest zabieg ma szczególne znaczenie ze względu na ograniczoną żywotność przeszczepów włosów.

W przypadku większych obszarów głowy zabieg podzielony może być na dwa do trzech dni. Wykonując zabiegi dzień po dniu minimalizuje się okres powrotu do zdrowia do jednego, zamiast trzykrotnie powracać do zdrowia po trzech zabiegach rozłożonych w czasie. Dzielenie zabiegów na dni ma również swoje uzasadnienie faktem iż istnieją ograniczania czasowe

Jak wygląda powrót do codziennego życia ?

Przy metodzie FUE opatrunek głowy jest rzadkością i stosuje się go wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie ma konieczności wizyty kontrolnej oraz ściągania szwów. Całkowity powrót do sprawności uzależniony jest od wielkości zabiegu. Powrót do pracy następuje po 1-2 tygodniach, do aktywności fizycznej powracamy po ok. siedmiu dniach.

Po okresie dwutygodniowym wypadają włosy co jest spowodowane szokiem operacyjnym. Pod jego wpływem włosy przechodzą do fazy uśpienia i po ok. 3 miesiącach zaczynają odrastać na efekt końcowy czeka się mniej więcej pół roku, gdyż potrzebny jest czas, aby włosy odrosły.