Przeszczep włosów

Praktyczne informacje o transplantacji włosów

Światowe nowości w zabiegach chirurgii odtwórczej włosów.

W ostatnich kilku latach obserwujemy znaczny rozwój narzędzi pozwalających na automatyzację procesu pobierania pojedynczych mieszków włosowych ( and. FUE). W czołowych klinikach, głownie w Stanach Zjednoczonych wprowadzane są specjalistyczne, skomputeryzowane urządzenia, takie jak NeoGraft czy ostatnio Artas. Obecnie jest jedynie pięć takich urządzeń (wszystkie w USA).  Poniższy film wideo prezentuje wywiad z  doktorem Grzegorzem Turowskim, właścicielem New Horizons Center for Cosmetics Surgery – renomowanej kliniki chirurgii plastycznej w Chicago, gdzie działa jedno z takich urządzeń.

Klasyczna metoda transplantacji włosów polegała na wycinaniu paska z owłosionej skóry z tylnych części głowy, a następnie jego precyzyjnego cięcia i wszczepiania tak uzyskanych zespołów mieszkowych w miejscach pozbawianych owłosienia. Choć zabieg przez wiele lat był jedynym rozwiązaniem na odzyskanie utraconych włosów, to coraz to nowsza technologia pozwoliła na zastosowanie coraz  nowych metod walki z łysiną. Skutkiem ubocznym przeszczepiania włosów metodą jest powstanie w ten sposób blizny w okolicy dawczej (zazwyczaj z tyłu głowy , która z czasem ma tendencję do rozszerzania się. Poza tym opuchlizna potrafi utrzymywać się dość długo, a okres rekonwalescencji jest uciążliwy dla pacjenta.

Metoda FUE

Aby uniknąć niewygodnej blizny oraz umożliwić noszenie krótkich włosów, bez obawy, że ktoś dojrzy interwencję chirurgiczną, opracowano metodę FUE. Metoda ta zdawała się być bardzo prosta i polegać miała na pobraniu mieszków włosowych bezpośrednio z części dawczej i wszczepieniu w okolice biorczą nie pozostawiając widocznej blizny. Zabieg okazał się o tyle trudny, że wymagał dużej precyzji, z czym wiązał się dużo większy czas zabiegu a tym samym cena była odpowiednio wyższa. Pobieranie mieszków włosowych ręcznie pozwala podczas jednej sesji uzyskać maksymalnie  kilkaset  pojedynczych mieszków włosowych, co często  nie pozwala podczas jednego zabiegu na osiągniecie zadowalających rezultatów.

NeoGraft  w chirurgicznym leczeniu łysienia

Przeszczep  metodą FUE nadal nie był by stosowany tak powszechnie przez wielu chirurgów gdyby nie wykorzystanie urządzenia o nazwie NeoGraft. Jest to rewolucyjne urządzenie, które automatyzuje przeszczep włosów. Użycie urządzenia NeoGraft pozwala na znaczne skrócenie zabiegu oraz na osiągnięcie większej precyzji. Wraz z większą precyzją zmniejsza się odsetek uszkodzonych mieszków włosowych, a to ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Lepsze rezultaty, krótszy okres rekonwalescencji, brak blizny oraz mniejsza ingerencja chirurgiczna przyczyniły się dużej popularności tej alternatywnej metody. Wykorzystując NeoGraft możliwe stało się pobieranie nie kilkuset tylko ponad tysiąca mieszków włosowych gotowych do przeszczepu.

Wykorzystanie robota ARTAS

Robot Artas w transplantacji włosów

Powyższe zdjęcie przedstawia pierwszy etap -pobieranie do przeszczepu  mieszków włosowych z  tylnej  części głowy za pomocą robota Artas. Zabieg ten wykonywany jest  klinice dr. Turowskiego w Chicago.

Wciąż rozwijająca się technologia pozwoliła na wykorzystanie robotów w różnych gałęziach chirurgii, takim robotem jest np. znany nam robot DaVinci, który pozwala na osiągnięcie bardzo dużej precyzji przy wykonywaniu różnego typu operacjach. Roboty te bardzo dobrze przyjęły się w środowisku chirurgicznym, dlatego też powstała idea wykorzystania ich do przeszczepu włosów metodą FUE. Jednak, aby robot taki był skuteczny musiały zostać połączone różne technologie zaczerpnięte z m.in. przemysłu samochodowego, NASA czy uzbrojenia wojskowego. Głównym narzędziem jest oczywiście robot podobny do tych wykorzystywanych w kosmosie oraz we wspomnianym już przemyśle samochodowym. Zaletą takiego robota jest bardzo duża precyzja, niemożliwa do osiągnięcia przez człowieka oraz brak zmęczenia typowego dla ludzkiego organizmu. Roboty mogą wykonywać te same czynności przez wiele godzin z jednakową precyzją, w przypadku człowieka wraz z czasem precyzja staje się gorsza po prostu na skutek zmęczenia.

Włosy ludzkie rosną pod różnym kątem w skutek, czego zaistniała potrzeba zastosowania laserów wykorzystywanych w uzbrojeniu wojskowym, służących do namierzania przez pociski celu, w który miały trafić pod odpowiednim kątem. Dzięki wykorzystaniu tej technologii w robotach ARTAS laser w ciągu mikrosekundy namierza kąt włosa, który bezpośrednio po namierzeniu zostaje pobrany ze skóry głowy. Tak krótki czas procesu pobrania pojedynczego mieszka włosowego pozwala na zebranie wciągu godziny tysiąca mikrotransplantów.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie ma obawy, że podczas wykonywania jakiegoś ruchu głową pobrane mieszki stracą na jakości, gdyż szybkość i precyzja są tak duże, że drobne ruchy głową, które są naturalne nie zakłócają procesu pobierania mieszków włosowych. Ponad to proces ten jest krótszy, bardziej precyzyjny, o niezmiennej jakości i większej dokładności. Tak zaawansowana technologia całkowicie zrewolucjonizowała przeszczepy włosów. Obecnie jedynie 5 klinik chirurgii plastycznej na świecie wykorzystuje roboty ARTAS do przeszczepu włosów. Jak nie trudno zauważyć taki robot  ma tak ogromną liczbę zalet że  za kilkanaście lat wykorzystanie jego będzie standardem.

Artas - robot do transplantacji włosów

Artas – robot do transplantacji włosów

Należy jednak pamiętać, że ARTAS jest jedynie maszyną kontrolowaną przez człowieka. Dlatego też wszelkie obawy związane z zaufaniem w niezawodność nowoczesnej technologii są bezpodstawne. W przypadku przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota ARTAS cały proces nadzoruje doświadczony chirurg, który po nastawieniu odpowiednich parametrów pobierania mieszków włosowych czuwa nad bezpieczeństwem całego zabiegu. Podobnie jak w przypadku maszyn latających, które lądują przy pomocy autopilota, a za sterami jest doświadczony pilot, który nadzoruje wszystko i w sytuacji, gdy coś szwankuje przejmuje stery i zapewnia w ten sposób pełne bezpieczeństwa dla załogi i maszyny.

ARTAS, choć jest doskonałym rozwiązaniem  to jednak nie przejął wszystkich funkcji urządzenia NeoGraft. NeoGraft nadal wykorzystywany jest do pobierania mieszków włosowych z innych okolic ciała takich jak tors czy broda. Robot  póki, co sprawdza się na potylicznej części głowy, a w przypadkach nietypowych powierzchni, blizn lub wyczerpaniu włosów na potylicy konieczne jest pobranie ich z innych miejsc ciała właśnie przy pomocy narzędzia NeoGraft.

Wiele osób obawia się, że przeszczepianie pojedynczych  mieszków  z innych części ciała może wpłynąć na uzyskanie sztucznego efektu. Jak ogólnie wiadomo włosy po wszczepieniu w nowe miejsce pod wpływem szoku wypadają, zostawiając jednak zdrowy mieszek włosowy. Dzięki temu po upływie kilku miesięcy włosy odrastają. Co bardzo ciekawe mieszek przeszczepiony z klatki piersiowej czy brody odrastając dziedziczy właściwości włosa, który rósł w tym miejscu uprzednio i tak dla przykładu kręcone włosy z klatki piersiowej prostują się upodabniając tym samym do pozostałych włosów. Na efekt końcowy oczekujemy ok. 8 miesięcy, na co składa się przejście włosa do fazy wzrostu oraz czas potrzebny na osiągnięcie zadowalającej długości włosa. Po tym okresie możemy cieszyć się nową fryzurą.